Кафедра географії України

  • Про кафедру
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Дослідження
  • Методичні матеріали
  • Стратегія
  • Звіти
  • Новини

Кафедра географії України є одним з провідних у державі освітніх і наукових центрів географічного українознавства. Її створено в травні 1990 р. Відкриття кафедри зумовила потреба в активізації регіональних і галузевих географічних досліджень України в період розгортання в другій половині 1980-х років національного руху за відновлення державної незалежності. Вона стала першою кафедрою такого спрямування в історії існування різних географічних інституцій в Україні.

Засновник кафедри і перший завідувач – відомий український географ, д.г.н., проф. Заставний Ф. Д. (1929–2012 рр.).

На кафедрі працюють вісім викладачів (двоє – професори, доктори географічних наук, шестеро – доценти, кандидати географічних наук), один завідувач лабораторії і двоє осіб навчально-допоміжного персоналу.

Кафедра географії України готує фахівців:

  • бакалаврат: освітня програма «Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток» зі спеціальності 106 «Географія» і спеціальність 014.7 «Середня освіта (Географія)»;
  • магістратура: спеціальності 106 «Географія» та 014.7 «Середня освіта (Географія)»;
  • аспірантура: підготовка докторів філософії за спеціальністю 103 «Науки про Землю»;
  • докторантура: підготовка докторів наук за спеціальністю 11.00.02 «Економічна і соціальна географія».

Особливістю освітньої діяльності кафедри географії України є постійна робота щодо започаткування новаторських спеціалізацій, програм, навчальних курсів. Уже восени 1990 р., в рік створення кафедри, сформовано першу групу студентів спеціалізації «Географія України». У 1997 р. відбувся перший набір студентів на освітню програму з менеджменту туризму, а в 2002 р. кафедра географії України здійснила перший випуск фахівців цього профілю. В 2003 р. унаслідок поділу кафедри географії України на факультеті сформовано нову структурну одиницю – кафедру туризму. У 2016 р. кафедра географії України започаткувала в бакалавраті й магістратурі підготовку фахівців за спеціалізацію «Геоурбаністика і просторове планування» у межах спеціальності «Географія». Влітку 2021 р. здійснено перший набір студентів на нову освітньо-професійну програму першого (бакалаврського) рівня – «Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток» (спеціальність 106 «Географія»).

За час свого функціонування кафедра підготувала понад 500 кваліфікованих фахівців – спеціалістів, бакалаврів, магістрів.

Наукова діяльність кафедри надзвичайна різноманітна. Усього розвивається близько 20 напрямків досліджень. Особливістю кафедри є розвиток нових й інтердисциплінарних наукових напрямків: політичної географії й географії, етногеографії, мовної географії, топоніміки, географії культури, урбаністики, просторового планування й ін. В деяких з цих напрямків кафедра утримує лідерські позиції в Україні. Важливими складовими наукових досліджень від початку заснування кафедри є регіональна географія України та методика навчання географії у вищій й середній школі.

За час діяльності кафедри викладачами видано понад 80 монографій, підручників, навчальних посібників, опубліковано сотні наукових статей в українських і зарубіжних виданнях. Підготовлено і захищено 23 кандидатських і дві докторських дисертації.

Науково-дослідна тема кафедри географії України, що виконується у межах робочого часу – «Географічні проблеми розвитку регіонів і міст України».

У складі кафедри функціонує лабораторія методики навчання географії та економіки в загальноосвітній школі.

Співробітники

завідувачЛОЗИНСЬКИЙ Роман Мар'яновичзавідувач
професорДНІСТРЯНСЬКИЙ Мирослав Степановичпрофесор
доцентБАЙЦАР Андрій Любомировичдоцент
доцентЗУБИК Андрій Ігоровичдоцент
доцентЛАБІНСЬКА Галина Миколаївнадоцент
доцентЛАВРУК Марія Миколаївнадоцент
доцентСКЛЯРСЬКА Оксана Ігорівнадоцент
доцентСТЕЦЮК Оксана Василівнадоцент
старший лаборант, аспірант (сумісник)МОРГАЦЬКИЙ Владислав Миколайовичстарший лаборант, аспірант (сумісник)

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Дослідження

Кафедра географії України розвиває такі напрямки наукових досліджень:

  • урбаністика (проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л., інж. Лозинський Р. М., ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • просторове планування (проф. Лозинський Р. М., доц. Лабінська Г. М.; ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • географія населення і географія поселень в Україні (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І.; доц. Лабінська Г. М., доц. Лаврук М. М.);
  • політична географія і геополітика (проф. Дністрянський М. С., доц. Склярська О. І., ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • етногеографія України (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І., доц. Лаврук М. М.);
  • історична географія й історична картографія України (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л.);
  • географічна освіта, методика навчання географії (проф. Лозинський Р. М., доц. Лаврук М. М., доц. Зубик А. І.);
  • теорія й методологія географічної науки (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л.);
  • географія туризму й рекреаційна географія (проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І., доц. Стецюк О. В.);
  • економічна і соціальна географія України (проф. Дністрянський М. С., доц. Лабінська Г. М.);
  • історія географії (проф. Лозинський Р. М.);
  • мовна географія України (проф. Лозинський Р. М.);
  • історичне й географічне краєзнавство (доц. Байцар А. Л.; доц. Лаврук М. М.; доц. Стецюк О. В.);
  • культурна географія (доц. Лаврук М. М.; інж. Лозинський Р. М.);
  • регіоналістика і державне управління (доц. Стецюк О. В.);
  • топоніміка (доц. Лабінська Г. М.);
  • фізична географія України (доц. Байцар А. Л.).

Стратегія

Кафедру географії України створено в 1990 р. Вона стала першою кафедрою такого спрямування в історії існування різних географічних інституцій в Україні. На кафедрі успішно розвивається науковий напрям географічного українознавства, започаткований відомим українським географом проф. Заставним Ф. Д.На кафедрі працюють вісім викладачів (двоє – професори, доктори географічних наук, шестеро – доценти, кандидати географічних наук) та троє працівниківнавчально-допоміжного персоналу. У складі кафедри функціонує лабораторія методики навчання географії та економіки в загальноосвітній школі.Кафедра готує бакалаврів і магістрів за спеціальностями 106 «Географія» (спеціалізація «Просторове планування і геоурбаністика») та 014.07 «Середня освіта (Географія)».

 Місія кафедри – підготовка фахівців-географів високої кваліфікації для різноманітних сфер національної економіки, відповідно до потреб ринку праці, шляхом використання творчих та інноваційних підходів до навчання та роботи, з особливою увагою на вивчення дисциплін з географічного українознавства, які сприятимуть вихованню соціально-відповідальних громадян України.

Стратегічні цілі розвитку кафедри:

  • Розроблення нової освітньо-професійної програми на основі спеціалізації кафедри, що дозволить врахувати сучасні тенденції ринку праці, підвищити практичну спрямованість навчання, розширити освітні можливості кафедри, забезпечити реалізацію науково-педагогічного потенціалу її працівників.
  • Підвищення якості освітніх послуг шляхом оновлення структури і змісту навчального процесу на засадах компетентного підходу та з врахуванням потреб ринку.
  • Написання статей в журналах, що входять в наукометричні бази Scopusі WebofScience, та презентація їх на міжнародних наукових конференціях.
  • Активізація співпраці з майбутніми роботодавцями, зокрема, в напрямку розвитку нової освітньої програми, яку пропонуватиме кафедра, а також традиційної програми підготовки вчителів географії.
  • Розвиток зв’язків з географічними кафедрами спорідненого профілю в інших регіонах України та розширення міжнародної співпраці, що сприятиме інтеграції кафедри у вітчизняне та світове наукове й освітнє середовище.

Базові цінності, яких дотримуються на кафедрі географії України: професіоналізм, відповідальність, критичне мислення,самореалізація, інноваційність, людяність, патріотизм, порядність, індивідуальний підхід.

Гостьова лекція для студентів групи ГРФУ-31 (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) з дисципліни “Міське планування”

23.04.2024 | 10:02

19 квітня 2024 р. на заняття з дисципліни “Міське планування” для студентів групи ГРФУ-31 (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) було запрошено Петра Мороза, фахівця із розроблення звітів зі стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та оцінки впливу на довкілля (ОВД), наукового співробітника інституту геології і геохімії горючих копалин у Львові, стейкголдера освітніх програм урбаністичного спрямування на кафедрі географії України. Гість прочитав студентам лекцію про екологічні аспекти міського планування в Україні, зокрема, розповів про СЕО й ОВД як важливі та необхідні інструменти...

Читати »

Студентка групи ГРФУ-11 Ожух Лілія (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) побувала у м. Гронінген на конгресі EGEA – Європейської асоціації студентів-географів

15.04.2024 | 17:44

У м. Гронінген (Нідерланди) відбувся черговий конгрес EGEA (European Geography Association) – асоціації, яка заохочує європейських студентів та молодих географів долучатися до географії через практичний досвід навчання.
Учасницею конгресу була студентка групи ГРФУ-11с Лілія Ожух (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”).
Для учасників конгресу було організовано різноманітні навчальні заходи: лекцію в університеті Гронінгена (заснованому в 1614 р.), екскурсію містом із відвідинами промислової гавані Eemshaven і електростанції RWE й ін.
За результатами конгресу студентку групи ГРФУ-11с Лілію Ожух обрано контактною особою...

Читати »

Студенти групи ГРФУ-31 (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) ознайомилися з мікрорайонами Сигнівка і Сріблястий та відвідали Urban Camp Lviv

15.04.2024 | 16:50

10 квітня 2024 р. відбулося практичне заняття-екскурсія студентів третього курсу бакалаврату групи ГРФУ-31 (ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) із навчальної дисципліни “Міське планування”, присвячене вивченню різних типів міської забудови. Його провів проф. Р. Лозинський.
Студенти відвідали місцевість Сигнівка й житловий мікрорайон Сріблястий, що знаходяться в західній частині Львова в Залізничному районі, ознайомилися з прикладами садибної, зблокованої, середньої поверховості вільної забудови, процесом поступового ущільнення міської забудови та методами боротьби місцевого населення з ним. Мікрорайон Сріблястий забудовано в 1970-х роках...

Читати »

Захист звітів з виробничої практики студентів 3 курсу спеціальності 014 “Середня освіта (географія)”

04.03.2024 | 15:44

28 лютого 2024 року на кафедрі географії України відбувся захист звітів із виробничої практики студентів-бакалаврів 3 курсу, які навчаються за ОПП “Середня освіта (географія)”. Студенти проходили практику в управліннях освіти територіальних громад, закладах загальної середньої освіти, та інших установах, пов’язаних з освітньою діяльністю. Завдання практики включали вивчення освітнього середовища громад в контексті реформи НУШ, особливостей навчання географії в закладах освіти, діяльності позаурочних гуртків географічного спрямування, шкільних музеїв. За результатами отриманих практичних навичок та за підсумками проведеного опитування мешканців студенти пропонували...

Читати »

Студентка кафедри географії України групи ГРФУ-31с Марія-Оксана Кіт (ОП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”) стажувалася у Львівській обласній військовій адміністрації

26.02.2024 | 20:24

У період з листопада 2023 р. по лютий 2024 р. студентка третього курсу бакалаврату кафедри географії України групи ГРФУ-31 Марія-Оксана Кіт, що навчається за освітньою програмою “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”, успішно пройшла стажування у Львівській військовій адміністрації за програмою “Академія перших можливостей”.
Стажуючись, студенти мали можливість вдосконалити свої знання та навички у сфері державного управління, розкривати свій потенціал, а також здобути практичний досвід державної служби.
Вони також взяли участь у різних проектах та ініціативах, а головне – долучилися до...

Читати »