Кафедра географії України

  • Про кафедру
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Дослідження
  • Методичні матеріали
  • Стратегія
  • Звіти
  • Новини

Кафедра географії України є одним з провідних у державі освітніх і наукових центрів географічного українознавства. Її створено в травні 1990 р. Відкриття кафедри зумовила потреба в активізації регіональних і галузевих географічних досліджень України в період розгортання в другій половині 1980-х років національного руху за відновлення державної незалежності. Вона стала першою кафедрою такого спрямування в історії існування різних географічних інституцій в Україні.

Засновник кафедри і перший завідувач – відомий український географ, д.г.н., проф. Заставний Ф. Д. (1929–2012 рр.).

На кафедрі працюють вісім викладачів (двоє – професори, доктори географічних наук, шестеро – доценти, кандидати географічних наук), один завідувач лабораторії і двоє осіб навчально-допоміжного персоналу.

Кафедра географії України готує фахівців:

  • бакалаврат: освітня програма «Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток» зі спеціальності 106 «Географія» і спеціальність 014.7 «Середня освіта (Географія)»;
  • магістратура: спеціальності 106 «Географія» та 014.7 «Середня освіта (Географія)»;
  • аспірантура: підготовка докторів філософії за спеціальністю 103 «Науки про Землю»;
  • докторантура: підготовка докторів наук за спеціальністю 11.00.02 «Економічна і соціальна географія».

Особливістю освітньої діяльності кафедри географії України є постійна робота щодо започаткування новаторських спеціалізацій, програм, навчальних курсів. Уже восени 1990 р., в рік створення кафедри, сформовано першу групу студентів спеціалізації «Географія України». У 1997 р. відбувся перший набір студентів на освітню програму з менеджменту туризму, а в 2002 р. кафедра географії України здійснила перший випуск фахівців цього профілю. В 2003 р. унаслідок поділу кафедри географії України на факультеті сформовано нову структурну одиницю – кафедру туризму. У 2016 р. кафедра географії України започаткувала в бакалавраті й магістратурі підготовку фахівців за спеціалізацію «Геоурбаністика і просторове планування» у межах спеціальності «Географія». Влітку 2021 р. здійснено перший набір студентів на нову освітньо-професійну програму першого (бакалаврського) рівня – «Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток» (спеціальність 106 «Географія»).

За час свого функціонування кафедра підготувала понад 500 кваліфікованих фахівців – спеціалістів, бакалаврів, магістрів.

Наукова діяльність кафедри надзвичайна різноманітна. Усього розвивається близько 20 напрямків досліджень. Особливістю кафедри є розвиток нових й інтердисциплінарних наукових напрямків: політичної географії й географії, етногеографії, мовної географії, топоніміки, географії культури, урбаністики, просторового планування й ін. В деяких з цих напрямків кафедра утримує лідерські позиції в Україні. Важливими складовими наукових досліджень від початку заснування кафедри є регіональна географія України та методика навчання географії у вищій й середній школі.

За час діяльності кафедри викладачами видано понад 80 монографій, підручників, навчальних посібників, опубліковано сотні наукових статей в українських і зарубіжних виданнях. Підготовлено і захищено 23 кандидатських і дві докторських дисертації.

Науково-дослідна тема кафедри географії України, що виконується у межах робочого часу – «Географічні проблеми розвитку регіонів і міст України».

У складі кафедри функціонує лабораторія методики навчання географії та економіки в загальноосвітній школі.

Співробітники

завідувачЛОЗИНСЬКИЙ Роман Мар'яновичзавідувач
професорДНІСТРЯНСЬКИЙ Мирослав Степановичпрофесор
доцентБАЙЦАР Андрій Любомировичдоцент
доцентЗУБИК Андрій Ігоровичдоцент
доцентЛАБІНСЬКА Галина Миколаївнадоцент
доцентЛАВРУК Марія Миколаївнадоцент
доцентСКЛЯРСЬКА Оксана Ігорівнадоцент
доцентСТЕЦЮК Оксана Василівнадоцент
старший лаборант, аспірант (сумісник)МОРГАЦЬКИЙ Владислав Миколайовичстарший лаборант, аспірант (сумісник)

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Дослідження

Кафедра географії України розвиває такі напрямки наукових досліджень:

  • урбаністика (проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л., інж. Лозинський Р. М., ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • просторове планування (проф. Лозинський Р. М., доц. Лабінська Г. М.; ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • географія населення і географія поселень в Україні (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І.; доц. Лабінська Г. М., доц. Лаврук М. М.);
  • політична географія і геополітика (проф. Дністрянський М. С., доц. Склярська О. І., ст. лаб. Моргацький В. М.);
  • етногеографія України (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І., доц. Лаврук М. М.);
  • історична географія й історична картографія України (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л.);
  • географічна освіта, методика навчання географії (проф. Лозинський Р. М., доц. Лаврук М. М., доц. Зубик А. І.);
  • теорія й методологія географічної науки (проф. Дністрянський М. С., проф. Лозинський Р. М., доц. Байцар А. Л.);
  • географія туризму й рекреаційна географія (проф. Лозинський Р. М., доц. Зубик А. І., доц. Стецюк О. В.);
  • економічна і соціальна географія України (проф. Дністрянський М. С., доц. Лабінська Г. М.);
  • історія географії (проф. Лозинський Р. М.);
  • мовна географія України (проф. Лозинський Р. М.);
  • історичне й географічне краєзнавство (доц. Байцар А. Л.; доц. Лаврук М. М.; доц. Стецюк О. В.);
  • культурна географія (доц. Лаврук М. М.; інж. Лозинський Р. М.);
  • регіоналістика і державне управління (доц. Стецюк О. В.);
  • топоніміка (доц. Лабінська Г. М.);
  • фізична географія України (доц. Байцар А. Л.).

Стратегія

Кафедру географії України створено в 1990 р. Вона стала першою кафедрою такого спрямування в історії існування різних географічних інституцій в Україні. На кафедрі успішно розвивається науковий напрям географічного українознавства, започаткований відомим українським географом проф. Заставним Ф. Д.На кафедрі працюють вісім викладачів (двоє – професори, доктори географічних наук, шестеро – доценти, кандидати географічних наук) та троє працівниківнавчально-допоміжного персоналу. У складі кафедри функціонує лабораторія методики навчання географії та економіки в загальноосвітній школі.Кафедра готує бакалаврів і магістрів за спеціальностями 106 «Географія» (спеціалізація «Просторове планування і геоурбаністика») та 014.07 «Середня освіта (Географія)».

 Місія кафедри – підготовка фахівців-географів високої кваліфікації для різноманітних сфер національної економіки, відповідно до потреб ринку праці, шляхом використання творчих та інноваційних підходів до навчання та роботи, з особливою увагою на вивчення дисциплін з географічного українознавства, які сприятимуть вихованню соціально-відповідальних громадян України.

Стратегічні цілі розвитку кафедри:

  • Розроблення нової освітньо-професійної програми на основі спеціалізації кафедри, що дозволить врахувати сучасні тенденції ринку праці, підвищити практичну спрямованість навчання, розширити освітні можливості кафедри, забезпечити реалізацію науково-педагогічного потенціалу її працівників.
  • Підвищення якості освітніх послуг шляхом оновлення структури і змісту навчального процесу на засадах компетентного підходу та з врахуванням потреб ринку.
  • Написання статей в журналах, що входять в наукометричні бази Scopusі WebofScience, та презентація їх на міжнародних наукових конференціях.
  • Активізація співпраці з майбутніми роботодавцями, зокрема, в напрямку розвитку нової освітньої програми, яку пропонуватиме кафедра, а також традиційної програми підготовки вчителів географії.
  • Розвиток зв’язків з географічними кафедрами спорідненого профілю в інших регіонах України та розширення міжнародної співпраці, що сприятиме інтеграції кафедри у вітчизняне та світове наукове й освітнє середовище.

Базові цінності, яких дотримуються на кафедрі географії України: професіоналізм, відповідальність, критичне мислення,самореалізація, інноваційність, людяність, патріотизм, порядність, індивідуальний підхід.

«Студентське життя в Україні та Японії: навчання, відпочинок, волонтерство» – тема онлайн-зустрічі між українськими та японськими студентами

12.09.2024 | 22:33

12 вересня 2024 року відбулася онлайн-зустріч між українськими та японськими студентами.
Тема зустрічі: «Студентське життя в Україні та Японії: навчання, відпочинок, волонтерство».
У рамках зустрічі відбувся обмін інформацією про цікаві особливості щоденного студентського життя в Україні та Японії. Учасники мали змогу обмінятися інформацію про особливості навчання, дозвілля та праці. Особливу увагу японських студентів привернули доповіді наших здобувачів освіти про їхнє життя та волонтерство під час війни. Натомість українські студенти були вражені насиченим графіком життя японських колег.
Зустріч відбулася у дуже теплій атмосфері...

Читати »

Налагодження співпраці у рамках стратегічної сесії Львівської міської територіальної громади (ЛМТГ)

11.09.2024 | 15:57

30 серпня 2024 р. доцентка кафедри географії України Галина Лабінська взяла участь у стратегічній сесії Львівської міської територіальної громади (ЛМТГ) з напрацювання проєкту Концепції інтегрованого розвитку (КІР) громади, порядок формування якої чітко регламентований.
За активної позиції представників громад, що входять до складу ЛМТГ, збір пропозицій до проєкту КІР було структуровано за п’ятьма тематичними блоками: люди, простір, зайнятість і підприємництво, мобільність, технічна інфраструктура.
У ході сесії вдалося досягти попередніх домовленостей про налагодження співпраці між викладачами і студентами кафедри географії України і працівниками...

Читати »

Зустріч здобувачів освіти 1 курсу ОР “Магістр” спеціальності 106 Географія з деканом факультету та гарантом освітньої програми “Урбаністика, міське планування і сталий просторовий розвиток”

09.09.2024 | 14:51

4 вересня 2024 р. на географічному факультеті в ауд. 26 відбулася зустріч здобувачів освіти першого року навчання освітнього рівня “Магістр” спеціальності 106 Географія (ОПП “Урбаністика, міське планування і сталий просторовий розвиток” ОПП “Географія”) з деканом географічного факультету доц. В. Біланюком і гарантом ОПП “Урбаністика, міське планування і сталий просторовий розвиток ” проф. Р. Лозинським.
Декан факультету доц. В. Біланюк прочитав студентам лекцію про історію будинку за адресою Дорошенка 41, де розташовано географічний факультет, колишню греко-католицьку духовну семінарію, а згодом богословську...

Читати »

Опитування студентів магістерської ОПП “Урбаністика, міське планування і сталий просторовий розвиток” за результатами першого року навчання

28.07.2024 | 21:28

У липні 2024 р. з ініціативи гаранта магістерської ОПП “Урбаністика, міське планування і сталий просторовий розвиток” (спеціальність 106 Географія) проф. Р. Лозинського та члена групи розробників, студентки групи ГРФУм-11 М. Кобрин, проведено опитування студентів першого набору цієї програми за результатами 2023/2024 н.р.
Його метою було передусім встановити рівень задоволеності студентів освітньою програмою, якістю викладання та переліком предметів. В опитуванні, яке було анонімним, взяли участь усі семеро студентів і студенток, що навчаються в групі.
Студенти могли відповідати у вільній формі. Вони, зокрема...

Читати »

Студенти кафедри географії України, що навчаються за ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток”, взяли участь у другому Міжнародному урбаністичному форумі у Львові

03.07.2024 | 15:25

27–29 червня 2024 р. студенти кафедри географії України, що навчаються за ОПП “Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток” (спеціальність – 106 “Географія”) узяли участь у другому Міжнародному урбаністичному форумі у Львові (Lviv Urban Forum). Більшість із них як волонтери допомагали в організації заходів форуму.
Усього у форумі взяло участь одинадцять студенток і студентів – четверо з групи ГРФУ-11с (Банах Уляна, Нестеренко Андрій, Романюк Олег, Лідія Фалько) і семеро з групи ГРФУ-21с (Баранова Дарія, Вакуленко Олександр, Пікалюк Андрій, Плесак Софія, Самар Оксана, Свищ...

Читати »