Бібліотека

Перелік публікацій: Дністрянський М. С.

Дністрянська Н. І., Дністрянський М. С. Дуже малі міські поселення Львівської області: суспільно-географічний потенціал та перспективи розвитку: Монографія. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. – 198 с.

У монографії концептуально окреслено контури категорії дуже малих міських поселень, яка формується селищами міського типу та дуже малими містами (людністю до десяти тисяч осіб). Відображено роль природно-географічного положення, адміністративного статусу та суспільно-географічних чинників у формуванні та функціонуванні дуже малих міських поселень. Досліджено тенденції демографічного та етнокультурного розвитку селищ міського типу та дуже малих міст Львівської області. Зроблено аналіз їхнього інфраструктурного потенціалу. Розкрито роль дуже малих міських поселень у системі розселення Львівської області. Обґрунтовано перспективні напрямки регіональної політики щодо активізації суспільно-географічної ролі селищ міського типу та дуже малих міст.

Для наукових працівників, учителів, усіх, хто цікавится географічним краєзнавством.

Дністрянський М. С. Етнополітична географія України: проблеми теорії, методології, практики. Львів: Літопис; Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2006. – 490 с.

У монографії обґрунтовано теоретичні основи, методологію та методику геоетно-політичних досліджень, розкрито взаємозумовленість розвитку етногеографічних та територіально-політичних процесів в Україні впродовж ХХ ст. Охарактеризовано параметри етногеографічної структури сучасної України та їхнє геополітичне значення. Проаналізовано функції етногеографічного чинника в організації державно-територіального устрою та географічні особливості політичної активності етнонаціональних спільнот і груп. Обґрунтовано концепцію державної геоетнополітики та практичні рекомендації щодо зрівноваження регіональних етнополітичних процесів в Україні. Для наукових працівників, вчителів, усіх, хто цікавиться науковим українознавством.

Дністрянський М. С. Загострення геополітичних взаємин у період постмодерну та становище України : монографія. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2021. 154 с.

У монографії розкрито вплив нових світоглядних умонастроїв періоду постмодерну на зміну геополітичної свідомості та геополітичного мислення різних аналітичних та державно-політичних середовищ. Проаналізовано резонансні постмодерні геополітичні публікації та обґрунтовано методологію дослідження сучасних територіально-політичних проблем. Значну увагу приділено відображенню новітніх тенденцій й суперечностей геополітичної взаємодії наприкінці ХХ – початку ХХ століть. Розкрито проблеми геополітичного розвитку України впродовж 90-х років ХХ – початку ХХІ століття, перспективи відновлення її територіально-політичної цілісності та протидії інформаційним диверсіям у сфері етнонаціональних взаємин та історичної пам’яті. Обґрунтовані можливості посилення геополітичної ролі України на європейському субконтиненті.

Дністрянський М. С. Роль різноспрямованих колонізаційних рухів у заселенні Українських Карпат упродовж ХІІІ – першої половини ХІХ ст.: монографія. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2019. – 116 с.

У монографії значну увагу приділено відображенню історико-географічних передумов та часу заселення Українських Карпат, а ще всебічно проаналізовані різні методологічні підходи до дослідження цієї проблеми Виділені основні періоди формування суцільної мережі поселень у карпатській гірській місцевості та розкрита роль різноспрямованих колонізаційних рухів у цих процесах. Відображені етнокультурні та соціально-структурні особливості заселення Українських Карпат, наголошено на визначальній ролі етнічно української людності в соціально-економічному освоєнні регіону. Розкрито вплив різнонаправлених міграцій на формування етнографічних відмінностей населення Українських Карпат.
Для фахівців у галузі географії, історії, етнології, всіх, хто цікавиться науковим карпатознавством.

Дністрянський М. С. Суспільно-географічна аналітика та геополітична публіцистика (вибрані авторські дописи у мережі Facebook). Монографія. Львів: «ГАЛИЧ-ПРЕС»,2022. – 169 с.

У книзі в лаконічній формі зроблено критичну оцінку деяких застарілих теоретичних
положень української географічної науки, обґрунтовано нові ідеї щодо розуміння сучасного
політичного світоустрою, демографічних та соціально-культурних процесів. Акцентовано увагу на необхідності творчого використання ідей українських географів-класиків та громадсько-політичних діячів. На нових методологічних засадах проаналізовано вузлові територіально-політичні, етнічні, демографічні та економічні проблеми України.
В основі поданої в книзі геополітичної публіцистики – аргументована авторська оцінка
різних підходів до організації державної влади та місцевого самоврядування України,
проведення інформаційної, культурної та регіональної політики. Значну увагу приділено
протидії російській агресії, яка розглядається як найбільша загроза українським національно-державним інтересам та життєдіяльності українського суспільства загалом.
Деякі публіцистичні матеріали зорієнтовані на роз’яснення різних явищ міжнародно-політичного життя з україноцентричних позицій.
У роботі використано міждисциплінарний підхід, тому аналітичні матеріали, представлені у цій книзі, можуть зацікавити не лише географів, але й фахівців в галузі
історії, політології, міжнародних відносин, державного управління.

Сучасні напрямки розвитку географії України: монографія / [за заг. редакцією проф. Лозинського Р. М.]. – Львів, 2022. – 367 с.

У монографії представлено наукові дослідження, що відображають сучасні напрямки розвитку географії України. Авторами є викладачі, аспіранти й здобувачі кафедри географії України Львівського національного університету імені Івана Франка. Публікації згруповано за розділами: історія географії та картографії, історична географія; українознавство і краєзнавство; політична географія і геополітика; урбаністика і просторове планування. Наукове видання присвячене 30-річчю кафедри географії України.

Для науковців, викладачів, учителів, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться питаннями географії України.
Матеріали надруковано в авторській редакції. Автори відповідають за достовірність викладеного матеріалу, правильне цитування джерел та посилання на них.

Дністрянський М. С. Геополітика: Навчальний посібник / М. С. Дністрянський. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 436 С.

У посібнику розкрито предмет геополітики, її місце в системі наук та практичній діяльності. Обґрунтовано концептуальні та методологічні основи геополітичного аналізу. Зроблено критичний огляд історичних геополітичний ідей та підходів. Відображено структуру та тенденції розвитку глобального політичного простору. Охарактеризовано функції основних суб’єктів сучасних геополітичних взаємин. Висвітлено геокультурні та геоекономічні суперечності геополітичної взаємодії. Розкрито основні риси практичної геополітики держав та концептуальні основи конструктивної зрівноваженої геополітики, перспективні напрями геополітики України.
Для студентів та викладачів географічних і політологічних спеціаль­ностей вищих закладів освіти, фахівців у галузі державного управління та міжнародних відносин.

Дністрянський М. С. Політична географія України. Навчальний посібник. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2014. – 348 с.

Розкрито предмет та методологічні основи політичної географії держав, її місце в системі знань та практичної діяльності. Розглянуто становлення політичної географії України в загальносвітовому контексті, охарактеризо­вано особливості формування, суспільно-географічні параметри й власти­вості державної території й кордонів України. Проаналізовано політико-
географічні проблеми функціонування адміністративно-територіальної системи держави, обґрунтовано перспективи її вдосконалення. Значну увагу в посібнику приділено відображенню культурно-політичної ситуації в регі­онах України та висвітленню географії електорально-політичної активності громадян. Відображено суперечності політичних взаємин у макрорайонах
України та визначено перспективи збалансованого регіонального розвитку. Розкрито переваги та недоліки зовнішньополітичного становища України та обґрунтовано перспективні напрями його оптимізації.
Для студентів та викладачів географічних і політологічних спеціальнос­тей вищих закладів освіти, фахівців у галузі державного управління й міжнародних відносин, усіх, хто цікавиться українознавчою проблематикою.

Дністрянський М.С. Етногеографія України: Навчальний посібник. – Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2008. – 232 с.

У посібнику розкрито предмет та завдання етногеографії, її місце в системі наук. Обґрунтовано теоретичні основи, методологію та методику етногеографічних досліджень. Охарактеризовано джерела етногеографії України. Відображено історико-географічні передумови формування етногеографічної ситуації в Україні. Детально проаналізовано основні параметри етногеографічної структури сучасної України, тенденції та напрями розвитку етногеографічних процесів. Висвітлено особливості географії зарубіжних українців. Розкрито регіональні етнографічні відмінності в Україні та прикладні проблеми регіональної етнополітики.
Для студентів та викладачів географічних факультетів вищих закладів освіти, майбутніх фахівців у галузі етнології, усіх, хто цікавиться географічним українознавством.

Дністрянський М. С. Адміністративно-територіальний устрій України: політико-географічні проблеми функціонування та можливості оптимізації // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія: Географічні науки. №6. 2013.- С. 138 – 143.
Дністрянський М. С. Демографічна криза в Україні: об’єктивні історико-географічні передумови та суб’єктивні геополітичні інтерпретації // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. №9. 2012.- С. 76 – 81.
Дністрянський М. С. Закони геополітики: історичні міфологеми, ідеологічні установки чи реальні глобальні тренди? // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія: Географічні науки. № 16. 2013.- С. 163 – 168.
Дністрянський М. С. Українсько-румунські міждержавні відносини: геополітичні суперечності та перспективи оптимізації // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. №18. 2012.- С. 102 – 107.
Моргацький В., Дністрянський М. Геостратегічні інтереси України в регіоні Західні Балкани у контексті нових геополітичних реалій // Наукові записки Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: географія. – Тернопіль: СМП «Тайп». – №1 (Випуск 44) – 2018. – с. 51 – 64