Екологічний гурток

  • Про гурток
  • Діяльність
  • Заходи
  • Контакти

Керівник – доцент Рожко І. М.

У грудні 2006 році з ініціативи викладачів та студентів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка створений екологічний гурток. Завдяки своїй активній та цікавій природоохоронній роботі до роботи екогуртка на сьогоднішній день долучились студенти інших кафедр та факультетів.
До основних напрямків роботи екогуртка відносяться: 1) екоосвіта; 2) практична діяльність щодо вирішення конкретних екологічних проблем; 3) проведення науково-дослідної роботи; 4) пізнання природної та історико-культурної спадщини західних регіонів України.

Освітня діяльність гуртківців різноманітна: студенти постійно приймають участь у прибиранні природних територій від побутового сміття; самостійно організовують екологічні акції, спрямовані на виховання екологічної свідомості у кожного учасника; долучається до проведення всесвітніх екологічних акцій; працюють у руслі екологічного виховання та пізнання природи учнівської молоді та студентів.
За час роботи екогуртка студентами були ініційовані та проведені природоохоронні акції з прибирання РЛП «Знесіння», Стрийського парку у м.Львові, околиць озера Пісочного в Шацькому НПП, найбільш популярних серед туристів місць у Чорногірському масиві Українських Карпат тощо.
Щорічно, або й двічі на рік гуртківці проводять очищення від сміття на території РЛП «Знесіння», що знаходиться в центральній частині м.Львова. Завдяки своєму географічному положенню парк відвідує велика кількість рекреантів у всі пори року. Тому проблема засмічення його території надзвичайно актуальна. За підтримки дирекції цієї установи проводяться толоки на найбільш засмічених ділянках.
У липні-серпні 2007, 2008, 2010 рр. зусиллями активних членів екологічного гуртка під час проведення навчальних практик та наукових експедицій у Чорногірському масиві Українських Карпат на території Карпатського біосферного заповідника і Карпатського національного природного парку було організоване прибирання котловини та прибережної зони найбільш високогірного озера України Бребенескул (1801 м вище рівня моря), вершини і схилів гори Петрос (2020 м в.р.м.), та г. Говерли (2061 м в.р.м.).
У 2007 та 2011 рр. у Шацькому національному природному парку (Волинська обл.) відбулася подібна акція – „Чисті узбережжя озера Пісочного”. Викладачами кафедри та студентами екогуртка було зібрано близько 2 тонн (2007 р.) та 1,6 т (2011) побутового сміття: пластикові та скляні пляшки, пакувальні матеріали, бляшанки тощо. При сприянні дирекції Шацького НПП зібране сміття було вивезене на полігон твердих побутових відходів поблизу м. Шацьк. Студентам і викладачам, що приймали участь в акції дирекцією Шацького НПП оголошена подяка.
У 2009 р. започаткована новорічна екологічна акція „Збережи ялинку”, що стала традиційною. Щороку напередодні Нового на географічному факультеті встановлюється ялинка, зроблена з пластикових пляшок. Мета акції – привернути увагу до проблеми масового браконьєрського вирубування ялинок перед новорічними святами. Адже щороку у цей час в Україні продають близько 2,5 млн. ялинок, а вирубують ще більше, оскільки значна частина їх не продається.
Студенти самостійно організовують збір порожніх пластикових пляшок на факультеті, активно обговорюють дизайн та техніку виконання ялинки серед студентів та викладачів, адже основною вимогою є естетична привабливість ялинки. Паралельно оголошується конкурс на виготовлення кращої ялинкової прикраси з сміття – пластикових упакувань, обгорток від цукерок, бляшанок, одноразового посуду. Результат перевершує сподівання. Щороку ялинки стають більшими, красивішими, для їх виготовлення використовуються різноманітніші матеріали. Поруч з ялинкою розміщують інформаційний стенд про корисні екологічні функції лісів та актуальні проблеми, пов’язані хижацьким винищенням хвойних дерев перед новорічними святами та можливістю створення креативного «новорічного дерева» зі сміття. Цікавою є екологічна інформаційна дошка, виготовлена у 2010 р. з відходів – корків. Вибір матеріалу для створення новорічного дерева зумовлений актуальною для України проблемою накопичення пластикових відходів. Пластикове упакування складає близько 70 % у структурі відходів сучасних українців. Щороку їх об’єми зростають в геометричній прогресії. В той же час існує багато технологій вторинного використання пластикового упакування.
З ініціативи екологічного гуртка у 2011 р. на географічному факультеті налагоджений збір використаних батарейок для подальшої їх утилізації на спеціалізованих підприємствах. Щорічно в Україну ввозять 300 мільйонів батарейок. У кожній сім’ї за рік в середньому використовується 20 батарейок. Більшість українців викидають батарейки разом з іншими відходами. Хоча на батарейках є попереджувальний знак про заборону викидати їх у смітник. Елементи живлення потрапляють на звалища, де відбувається процес їх окислення та забруднення довкілля. Викинуті в сміття використані батарейки є причиною 36% забруднення довкілля ртуттю. Тому окремий збір використаних батарейок, що відносяться до відходів I класу токсичності, має важливе екологічне і освітнє значення.
Учасники екогуртка активно долучаються до проведення всесвітніх екологічних заходів: ”День землі”, “350.org – Боротьба з кліматичними змінами”, „День без автомобіля”. Вони організовують велопробіги в м. Львові, прибирають сміття, висаджують клумби у парках міста Львова, організовують екотренінги для дітей. Результатом участі в акції “Зелена країна” (2010) стала посадка 800 саджанців дуба звичайного поблизу м. Львова (урочище Товщів) спільно з працівниками Управління лісового та мисливського господарства у Львівській області та науковцями Національного лісотехнічного університету України.
Крім еколого-освітньої роботи учасники екогуртка активні в науковій сфері. Приймають участь у науково-дослідних експедиціях, результати яких доповідаються на міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових конференціях, організовують зустрічі з науковцями та дослідниками з інших ВУЗів, популяризують екологічні знання серед студентів та школярів під час перегляду екопросвітницьких фільмів.
Своєю роботою учасники екогуртка активізують увагу молоді та державних органів управління, покращують екологічний стан територій і, звичайно, власним прикладом показують, що вирішувати екологічні проблеми потрібно на місцевому рівні виконуючи основний лозунг концепції збалансованого розвитку «Думати глобально – діяти локально».

Діяльність

Основними напрямками роботи екологічного гуртка є:  екологічна освіта;  пізнання природної та історико-культурної спадщини західних реґіонів України;  проведення науково-дослідної роботи. Екоосвітня діяльність є різноманітною й включає в себе:  участь у прибиранні від побутового сміття природоохоронних територій (парки у межах м. Львова, національні природні парки західного реґіону України);  організацію екологічних акцій, що спрямовані на виховання екологічної свідомості (Екоялинка, Екодошка);  проведення Всесвітніх екологічних акцій (наймасовіша – близько 70 учасників “Дня Землі”, 2010 р.);  екологічне виховання учнівської молоді (тренінги, семінари, акції у львівських школах). Важливою частиною роботи екогуртка є організація та проведення навчально- пізнавальних поїздок з метою ознайомлення з природною та історико-культурною спадщиною західних реґіонів України. Науково-дослідна робота екогуртка включає в себе польове експедиційне вивчення широкого спектру екологічних проблем західних реґіонів Україні. Результати досліджень доповідалися на багатьох міжнародних та всеукраїнських конференціях та висвітлені у публікаціях (близько 30 статей).

Заходи

Триває економіко-географічний розділ навчальної практики студентів 2 курсу ОПП “Економічна і соціальна географія”

20.06.2025 | 10:44

Триває економіко-географічний розділ навчальної комплексної практики студентів 2 курсу ОПП «Економічна і соціальна географія» (керівник – асист. Любов Котик).
Навчальну екскурсію для студентів провели дослідники, фахівці-практики, знавці території м. Дублян: доц. Ігор Рожко – завідувач кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи ЛНУ ім. І. Франка; Дмитро Баранський – старший викладач кафедри агрохімії та ґрунтознавства Північного кампусу Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.
Доц. Ігор Рожко ознайомив студентів з особливостями розташування, зонування та функціонального використання у...

Читати »

Вітаємо успішних студентів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи– переможців конкурсу студентських наукових робіт та Всеукраїнських студентських олімпіад!

26.05.2025 | 06:56

У рамках святкування Дня науки студентів факультету нагороджено дипломами і грамотами в. о. Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка Володимира Мельника та подяками Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених ЛНУ.

Слободян Іванка, студентка магістратури (галузь знань – природничі науки, спеціальність 106 Географія) – 1 місце у конкурсі студентських наукових робіт.
Науковий керівник – Рожко Ігор Михайлович.
Тема: “Природні оселища Шацького національного природного парку та їх роль у збереженні регіонального біорізноманіття”

Переможці Всеукраїнських студентських олімпіад з навчальних дисциплін

Економіка природокористування
Дунець...

Читати »

Викладачі географічного факультету у рамках співпраці із КЗ ЛОР ЛОІППО провели навчання для тренерів-педагогів з географії

23.05.2025 | 14:38

22 травня 2025 р. працівники географічного факультету у рамках співпраці з Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти (КЗ ЛОР ЛОІППО) провели навчання для тренерів-педагогів з географії. Впродовж руху маршрутом Львів-Рибник-Східниця-Урич-Верхнє Синьовидне-Львів вели спостереження за погодою, рельєфом та топонімічні досліди. На першій локації Мирослав Зінкевич провів рекогностування на місці польової практики у селі Рибник. Науковці Богдана Сенчина, Роман Дмитрук та Євген Тиханович провели ботанічну, геоморфологічну, гідрологічну та геологічну частину польової практики. Навчальна зупинка в Східниці стосувалася природокористування, а в Уричі —...

Читати »

Доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Павло Теліш взяв участь у Міжнародному круглому столі «Польсько-українське прикордоння як сфера трансформації» (м. Люблін, Польща)

29.03.2025 | 08:04

28 березня 2025 р. доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Павло Теліш взяв участь у Міжнародному круглому столі «Польсько-українське прикордоння як сфера трансформації» (м. Люблін, Польща).
Круглий стіл організували з метою презентації наукової монографії, підготовленої колективом українських та польських авторів у рамках наукового проекту Eurizon ID 829: “Structural transformation of the economy of the Polish-Ukrainian borderlands as a response to common challenges of security, green, digital and intellectual transition”.
Спільний з проф. Віолетою Каламуцкою (Університет ім. М. Кюрі-Склодовської...

Читати »

Студенти-географи у рамках вивчення дисципліни “Природокористування і сталий розвиток” відвідали крафтову пивоварню “Правда”

20.03.2025 | 08:44

18 березня 2025 р. студенти 4 курсу ГрФ-41с та ГрФ-42с разом з доц. Перхач О. Р. у рамках вивчення дисципліни “Природокористування і сталий розвиток” відвідали крафтову пивоварню “Правда” (вул. Старознесенська, 24-26). На навчальній екскурсії студенти ознайомились з тривалим процесом виробництва пива, технологічною лінією (підготовка солоду, отримання пивного сусла, зброджування сусла пивними дріжджами, доброджування, фільтрація пива і розлив). В основі виготовлення пива є солод, хміль, дріжджі й вода. Всі інгредієнти, як і устаткування пивоварні є високої якості. Пивоварня славиться відмінною якістю...

Читати »

Контакти

Керівник – доцент Рожко І. М.

У грудні 2006 році з ініціативи викладачів та студентів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка створений екологічний гурток. Завдяки своїй активній та цікавій природоохоронній роботі до роботи екогуртка на сьогоднішній день долучились студенти інших кафедр та факультетів.
До основних напрямків роботи екогуртка відносяться: 1) екоосвіта; 2) практична діяльність щодо вирішення конкретних екологічних проблем; 3) проведення науково-дослідної роботи; 4) пізнання природної та історико-культурної спадщини західних регіонів України.

Освітня діяльність гуртківців різноманітна: студенти постійно приймають участь у прибиранні природних територій від побутового сміття; самостійно організовують екологічні акції, спрямовані на виховання екологічної свідомості у кожного учасника; долучається до проведення всесвітніх екологічних акцій; працюють у руслі екологічного виховання та пізнання природи учнівської молоді та студентів.
За час роботи екогуртка студентами були ініційовані та проведені природоохоронні акції з прибирання РЛП «Знесіння», Стрийського парку у м.Львові, околиць озера Пісочного в Шацькому НПП, найбільш популярних серед туристів місць у Чорногірському масиві Українських Карпат тощо.
Щорічно, або й двічі на рік гуртківці проводять очищення від сміття на території РЛП «Знесіння», що знаходиться в центральній частині м.Львова. Завдяки своєму географічному положенню парк відвідує велика кількість рекреантів у всі пори року. Тому проблема засмічення його території надзвичайно актуальна. За підтримки дирекції цієї установи проводяться толоки на найбільш засмічених ділянках.
У липні-серпні 2007, 2008, 2010 рр. зусиллями активних членів екологічного гуртка під час проведення навчальних практик та наукових експедицій у Чорногірському масиві Українських Карпат на території Карпатського біосферного заповідника і Карпатського національного природного парку було організоване прибирання котловини та прибережної зони найбільш високогірного озера України Бребенескул (1801 м вище рівня моря), вершини і схилів гори Петрос (2020 м в.р.м.), та г. Говерли (2061 м в.р.м.).
У 2007 та 2011 рр. у Шацькому національному природному парку (Волинська обл.) відбулася подібна акція – „Чисті узбережжя озера Пісочного”. Викладачами кафедри та студентами екогуртка було зібрано близько 2 тонн (2007 р.) та 1,6 т (2011) побутового сміття: пластикові та скляні пляшки, пакувальні матеріали, бляшанки тощо. При сприянні дирекції Шацького НПП зібране сміття було вивезене на полігон твердих побутових відходів поблизу м. Шацьк. Студентам і викладачам, що приймали участь в акції дирекцією Шацького НПП оголошена подяка.
У 2009 р. започаткована новорічна екологічна акція „Збережи ялинку”, що стала традиційною. Щороку напередодні Нового на географічному факультеті встановлюється ялинка, зроблена з пластикових пляшок. Мета акції – привернути увагу до проблеми масового браконьєрського вирубування ялинок перед новорічними святами. Адже щороку у цей час в Україні продають близько 2,5 млн. ялинок, а вирубують ще більше, оскільки значна частина їх не продається.
Студенти самостійно організовують збір порожніх пластикових пляшок на факультеті, активно обговорюють дизайн та техніку виконання ялинки серед студентів та викладачів, адже основною вимогою є естетична привабливість ялинки. Паралельно оголошується конкурс на виготовлення кращої ялинкової прикраси з сміття – пластикових упакувань, обгорток від цукерок, бляшанок, одноразового посуду. Результат перевершує сподівання. Щороку ялинки стають більшими, красивішими, для їх виготовлення використовуються різноманітніші матеріали. Поруч з ялинкою розміщують інформаційний стенд про корисні екологічні функції лісів та актуальні проблеми, пов’язані хижацьким винищенням хвойних дерев перед новорічними святами та можливістю створення креативного «новорічного дерева» зі сміття. Цікавою є екологічна інформаційна дошка, виготовлена у 2010 р. з відходів – корків. Вибір матеріалу для створення новорічного дерева зумовлений актуальною для України проблемою накопичення пластикових відходів. Пластикове упакування складає близько 70 % у структурі відходів сучасних українців. Щороку їх об’єми зростають в геометричній прогресії. В той же час існує багато технологій вторинного використання пластикового упакування.
З ініціативи екологічного гуртка у 2011 р. на географічному факультеті налагоджений збір використаних батарейок для подальшої їх утилізації на спеціалізованих підприємствах. Щорічно в Україну ввозять 300 мільйонів батарейок. У кожній сім’ї за рік в середньому використовується 20 батарейок. Більшість українців викидають батарейки разом з іншими відходами. Хоча на батарейках є попереджувальний знак про заборону викидати їх у смітник. Елементи живлення потрапляють на звалища, де відбувається процес їх окислення та забруднення довкілля. Викинуті в сміття використані батарейки є причиною 36% забруднення довкілля ртуттю. Тому окремий збір використаних батарейок, що відносяться до відходів I класу токсичності, має важливе екологічне і освітнє значення.
Учасники екогуртка активно долучаються до проведення всесвітніх екологічних заходів: ”День землі”, “350.org – Боротьба з кліматичними змінами”, „День без автомобіля”. Вони організовують велопробіги в м. Львові, прибирають сміття, висаджують клумби у парках міста Львова, організовують екотренінги для дітей. Результатом участі в акції “Зелена країна” (2010) стала посадка 800 саджанців дуба звичайного поблизу м. Львова (урочище Товщів) спільно з працівниками Управління лісового та мисливського господарства у Львівській області та науковцями Національного лісотехнічного університету України.
Крім еколого-освітньої роботи учасники екогуртка активні в науковій сфері. Приймають участь у науково-дослідних експедиціях, результати яких доповідаються на міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових конференціях, організовують зустрічі з науковцями та дослідниками з інших ВУЗів, популяризують екологічні знання серед студентів та школярів під час перегляду екопросвітницьких фільмів.
Своєю роботою учасники екогуртка активізують увагу молоді та державних органів управління, покращують екологічний стан територій і, звичайно, власним прикладом показують, що вирішувати екологічні проблеми потрібно на місцевому рівні виконуючи основний лозунг концепції збалансованого розвитку «Думати глобально – діяти локально».