Екологічний гурток

  • Про гурток
  • Діяльність
  • Заходи
  • Контакти

Керівник – доцент Рожко І. М.

У грудні 2006 році з ініціативи викладачів та студентів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка створений екологічний гурток. Завдяки своїй активній та цікавій природоохоронній роботі до роботи екогуртка на сьогоднішній день долучились студенти інших кафедр та факультетів.
До основних напрямків роботи екогуртка відносяться: 1) екоосвіта; 2) практична діяльність щодо вирішення конкретних екологічних проблем; 3) проведення науково-дослідної роботи; 4) пізнання природної та історико-культурної спадщини західних регіонів України.

Освітня діяльність гуртківців різноманітна: студенти постійно приймають участь у прибиранні природних територій від побутового сміття; самостійно організовують екологічні акції, спрямовані на виховання екологічної свідомості у кожного учасника; долучається до проведення всесвітніх екологічних акцій; працюють у руслі екологічного виховання та пізнання природи учнівської молоді та студентів.
За час роботи екогуртка студентами були ініційовані та проведені природоохоронні акції з прибирання РЛП «Знесіння», Стрийського парку у м.Львові, околиць озера Пісочного в Шацькому НПП, найбільш популярних серед туристів місць у Чорногірському масиві Українських Карпат тощо.
Щорічно, або й двічі на рік гуртківці проводять очищення від сміття на території РЛП «Знесіння», що знаходиться в центральній частині м.Львова. Завдяки своєму географічному положенню парк відвідує велика кількість рекреантів у всі пори року. Тому проблема засмічення його території надзвичайно актуальна. За підтримки дирекції цієї установи проводяться толоки на найбільш засмічених ділянках.
У липні-серпні 2007, 2008, 2010 рр. зусиллями активних членів екологічного гуртка під час проведення навчальних практик та наукових експедицій у Чорногірському масиві Українських Карпат на території Карпатського біосферного заповідника і Карпатського національного природного парку було організоване прибирання котловини та прибережної зони найбільш високогірного озера України Бребенескул (1801 м вище рівня моря), вершини і схилів гори Петрос (2020 м в.р.м.), та г. Говерли (2061 м в.р.м.).
У 2007 та 2011 рр. у Шацькому національному природному парку (Волинська обл.) відбулася подібна акція – „Чисті узбережжя озера Пісочного”. Викладачами кафедри та студентами екогуртка було зібрано близько 2 тонн (2007 р.) та 1,6 т (2011) побутового сміття: пластикові та скляні пляшки, пакувальні матеріали, бляшанки тощо. При сприянні дирекції Шацького НПП зібране сміття було вивезене на полігон твердих побутових відходів поблизу м. Шацьк. Студентам і викладачам, що приймали участь в акції дирекцією Шацького НПП оголошена подяка.
У 2009 р. започаткована новорічна екологічна акція „Збережи ялинку”, що стала традиційною. Щороку напередодні Нового на географічному факультеті встановлюється ялинка, зроблена з пластикових пляшок. Мета акції – привернути увагу до проблеми масового браконьєрського вирубування ялинок перед новорічними святами. Адже щороку у цей час в Україні продають близько 2,5 млн. ялинок, а вирубують ще більше, оскільки значна частина їх не продається.
Студенти самостійно організовують збір порожніх пластикових пляшок на факультеті, активно обговорюють дизайн та техніку виконання ялинки серед студентів та викладачів, адже основною вимогою є естетична привабливість ялинки. Паралельно оголошується конкурс на виготовлення кращої ялинкової прикраси з сміття – пластикових упакувань, обгорток від цукерок, бляшанок, одноразового посуду. Результат перевершує сподівання. Щороку ялинки стають більшими, красивішими, для їх виготовлення використовуються різноманітніші матеріали. Поруч з ялинкою розміщують інформаційний стенд про корисні екологічні функції лісів та актуальні проблеми, пов’язані хижацьким винищенням хвойних дерев перед новорічними святами та можливістю створення креативного «новорічного дерева» зі сміття. Цікавою є екологічна інформаційна дошка, виготовлена у 2010 р. з відходів – корків. Вибір матеріалу для створення новорічного дерева зумовлений актуальною для України проблемою накопичення пластикових відходів. Пластикове упакування складає близько 70 % у структурі відходів сучасних українців. Щороку їх об’єми зростають в геометричній прогресії. В той же час існує багато технологій вторинного використання пластикового упакування.
З ініціативи екологічного гуртка у 2011 р. на географічному факультеті налагоджений збір використаних батарейок для подальшої їх утилізації на спеціалізованих підприємствах. Щорічно в Україну ввозять 300 мільйонів батарейок. У кожній сім’ї за рік в середньому використовується 20 батарейок. Більшість українців викидають батарейки разом з іншими відходами. Хоча на батарейках є попереджувальний знак про заборону викидати їх у смітник. Елементи живлення потрапляють на звалища, де відбувається процес їх окислення та забруднення довкілля. Викинуті в сміття використані батарейки є причиною 36% забруднення довкілля ртуттю. Тому окремий збір використаних батарейок, що відносяться до відходів I класу токсичності, має важливе екологічне і освітнє значення.
Учасники екогуртка активно долучаються до проведення всесвітніх екологічних заходів: ”День землі”, “350.org – Боротьба з кліматичними змінами”, „День без автомобіля”. Вони організовують велопробіги в м. Львові, прибирають сміття, висаджують клумби у парках міста Львова, організовують екотренінги для дітей. Результатом участі в акції “Зелена країна” (2010) стала посадка 800 саджанців дуба звичайного поблизу м. Львова (урочище Товщів) спільно з працівниками Управління лісового та мисливського господарства у Львівській області та науковцями Національного лісотехнічного університету України.
Крім еколого-освітньої роботи учасники екогуртка активні в науковій сфері. Приймають участь у науково-дослідних експедиціях, результати яких доповідаються на міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових конференціях, організовують зустрічі з науковцями та дослідниками з інших ВУЗів, популяризують екологічні знання серед студентів та школярів під час перегляду екопросвітницьких фільмів.
Своєю роботою учасники екогуртка активізують увагу молоді та державних органів управління, покращують екологічний стан територій і, звичайно, власним прикладом показують, що вирішувати екологічні проблеми потрібно на місцевому рівні виконуючи основний лозунг концепції збалансованого розвитку «Думати глобально – діяти локально».

Діяльність

Основними напрямками роботи екологічного гуртка є:  екологічна освіта;  пізнання природної та історико-культурної спадщини західних реґіонів України;  проведення науково-дослідної роботи. Екоосвітня діяльність є різноманітною й включає в себе:  участь у прибиранні від побутового сміття природоохоронних територій (парки у межах м. Львова, національні природні парки західного реґіону України);  організацію екологічних акцій, що спрямовані на виховання екологічної свідомості (Екоялинка, Екодошка);  проведення Всесвітніх екологічних акцій (наймасовіша – близько 70 учасників “Дня Землі”, 2010 р.);  екологічне виховання учнівської молоді (тренінги, семінари, акції у львівських школах). Важливою частиною роботи екогуртка є організація та проведення навчально- пізнавальних поїздок з метою ознайомлення з природною та історико-культурною спадщиною західних реґіонів України. Науково-дослідна робота екогуртка включає в себе польове експедиційне вивчення широкого спектру екологічних проблем західних реґіонів Україні. Результати досліджень доповідалися на багатьох міжнародних та всеукраїнських конференціях та висвітлені у публікаціях (близько 30 статей).

Заходи

Географи на святкуванні 30-річчя РЛП «Знесіння»

06.12.2023 | 15:31

2 грудня 2023 року виповнилось 30 років з часу заснування регіонального ландшафтного парку «Знесіння» у Львові.
Цій даті було присвячено науково-практичну конференцію «Збереження та охорона унікальних природно-історичних комплексів РЛП «Знесіння», яка відбулась в конференц-залі сусіднього з парком готелю «Кавалєр».
Безпосередньо у роботі конференції взяли участь викладачі і студенти кафедри раціонального використання природних ресурсів та охорони природи, кафедри туризму, кафедри геоморфології і палеогеографії та кафедри геоекології і фізичної географії.
Від імені географічного факультету поздоровили колектив парку «Знесіння» доцент Євген Тиханович і доцентка Ірина...

Читати »

Відновлюємо традицію: з нагоди Дня студента відвідуємо печери Поділля

23.10.2023 | 15:59

“Географові добре жить, бо в гори може він ходить”, але ж географ може досліджувати і підземний світ, який не менш захоплюючий!
До Дня студента відновлюємо нашу традицію відвідин печер Поділля.
18-19 листопада 2023 року  – печера “Атлантида” + м. Кам’янець-Подільський
Кошти – 1500 грн
У вартість входить: все, окрім особистих побажань.
Всі, хто бажає взяти участь в мандрівці, можуть зголоситися до ас. Святослава Зюзіна, доц. Віталія Брусака або доц. Євгена Тихановича.

Читати »

Відкрита дистанційна зустріч з експертною групою щодо акредитації освітньо-професійної програми «Географія» другого (магістерського) рівня вищої освіти

10.10.2023 | 12:02

Шановні колеги, запрошуємо Вас взяти участь у відкритій дистанційній зустрічі з експертною групою щодо акредитації освітньо-професійної програми «Географія» другого (магістерського) рівня вищої освіти, яка відбудеться 13 жовтня з 14 год. 20 хв.  до 15 год. 00 хв. Доєднатися до конференції Zoom:
https://us05web.zoom.us/j/83246528719?pwd=EL7evfDgQtnArnIax9J6TtWoaxIIVB.1
Ідентифікатор конференції: 832 4652 8719
Пароль: 2023

Читати »

Відійшов у засвіти професор Микола Миколайович Назарук

01.08.2023 | 11:19

 
З невимовним жалем повідомляємо, що на 71-му році життя відійшов у засвіти Назарук Микола Миколайович – заслужений працівник освіти України, академік Академії Вищої школи України, доктор географічних наук, багаторічний професор кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи, відомий вчений-спеціаліст в галузі прикладної екології та конструктивної географії.
Парастас відбудеться 1 серпня 2023 р. о 19-30 в Домініканському соборі (Храм Пресвятої Євхаристії).
Чин похорону відбудеться 2 серпня 2023 р. о 10-30 в Домініканському соборі (Храм Пресвятої Євхаристії).
ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ!

Читати »

Під керівництвом викладачів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи тривають геоботанічний та екологічний розділи навчальної практики зі студентами 2 курсу спеціальністі 014 Середня освіта (географія)

20.07.2023 | 09:18

Під керівництвом викладачів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи доцентів Богдани Сенчини, Оксани Перхач, Наталі Блажко, Павла Теліша тривають геоботанічний та екологічний розділи навчальної практики зі студентами 2 курсу спеціальності 014 Середня освіта (географія). Для проведення геоботанічного розділу було обрану територію РЛП «Знесіння», де студенти досліджували флористичне різноманіття, створили фотогербарій та описали сформовані фітоценози. Особливо цікавою була розповідь директора РЛП «Знесіння» Тараса Микітчака, за що йому велика вдячність. Під час екологічного розділу практики об’єктом дослідження було обрано територію...

Читати »

Контакти

Керівник – доцент Рожко І. М.

У грудні 2006 році з ініціативи викладачів та студентів кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка створений екологічний гурток. Завдяки своїй активній та цікавій природоохоронній роботі до роботи екогуртка на сьогоднішній день долучились студенти інших кафедр та факультетів.
До основних напрямків роботи екогуртка відносяться: 1) екоосвіта; 2) практична діяльність щодо вирішення конкретних екологічних проблем; 3) проведення науково-дослідної роботи; 4) пізнання природної та історико-культурної спадщини західних регіонів України.

Освітня діяльність гуртківців різноманітна: студенти постійно приймають участь у прибиранні природних територій від побутового сміття; самостійно організовують екологічні акції, спрямовані на виховання екологічної свідомості у кожного учасника; долучається до проведення всесвітніх екологічних акцій; працюють у руслі екологічного виховання та пізнання природи учнівської молоді та студентів.
За час роботи екогуртка студентами були ініційовані та проведені природоохоронні акції з прибирання РЛП «Знесіння», Стрийського парку у м.Львові, околиць озера Пісочного в Шацькому НПП, найбільш популярних серед туристів місць у Чорногірському масиві Українських Карпат тощо.
Щорічно, або й двічі на рік гуртківці проводять очищення від сміття на території РЛП «Знесіння», що знаходиться в центральній частині м.Львова. Завдяки своєму географічному положенню парк відвідує велика кількість рекреантів у всі пори року. Тому проблема засмічення його території надзвичайно актуальна. За підтримки дирекції цієї установи проводяться толоки на найбільш засмічених ділянках.
У липні-серпні 2007, 2008, 2010 рр. зусиллями активних членів екологічного гуртка під час проведення навчальних практик та наукових експедицій у Чорногірському масиві Українських Карпат на території Карпатського біосферного заповідника і Карпатського національного природного парку було організоване прибирання котловини та прибережної зони найбільш високогірного озера України Бребенескул (1801 м вище рівня моря), вершини і схилів гори Петрос (2020 м в.р.м.), та г. Говерли (2061 м в.р.м.).
У 2007 та 2011 рр. у Шацькому національному природному парку (Волинська обл.) відбулася подібна акція – „Чисті узбережжя озера Пісочного”. Викладачами кафедри та студентами екогуртка було зібрано близько 2 тонн (2007 р.) та 1,6 т (2011) побутового сміття: пластикові та скляні пляшки, пакувальні матеріали, бляшанки тощо. При сприянні дирекції Шацького НПП зібране сміття було вивезене на полігон твердих побутових відходів поблизу м. Шацьк. Студентам і викладачам, що приймали участь в акції дирекцією Шацького НПП оголошена подяка.
У 2009 р. започаткована новорічна екологічна акція „Збережи ялинку”, що стала традиційною. Щороку напередодні Нового на географічному факультеті встановлюється ялинка, зроблена з пластикових пляшок. Мета акції – привернути увагу до проблеми масового браконьєрського вирубування ялинок перед новорічними святами. Адже щороку у цей час в Україні продають близько 2,5 млн. ялинок, а вирубують ще більше, оскільки значна частина їх не продається.
Студенти самостійно організовують збір порожніх пластикових пляшок на факультеті, активно обговорюють дизайн та техніку виконання ялинки серед студентів та викладачів, адже основною вимогою є естетична привабливість ялинки. Паралельно оголошується конкурс на виготовлення кращої ялинкової прикраси з сміття – пластикових упакувань, обгорток від цукерок, бляшанок, одноразового посуду. Результат перевершує сподівання. Щороку ялинки стають більшими, красивішими, для їх виготовлення використовуються різноманітніші матеріали. Поруч з ялинкою розміщують інформаційний стенд про корисні екологічні функції лісів та актуальні проблеми, пов’язані хижацьким винищенням хвойних дерев перед новорічними святами та можливістю створення креативного «новорічного дерева» зі сміття. Цікавою є екологічна інформаційна дошка, виготовлена у 2010 р. з відходів – корків. Вибір матеріалу для створення новорічного дерева зумовлений актуальною для України проблемою накопичення пластикових відходів. Пластикове упакування складає близько 70 % у структурі відходів сучасних українців. Щороку їх об’єми зростають в геометричній прогресії. В той же час існує багато технологій вторинного використання пластикового упакування.
З ініціативи екологічного гуртка у 2011 р. на географічному факультеті налагоджений збір використаних батарейок для подальшої їх утилізації на спеціалізованих підприємствах. Щорічно в Україну ввозять 300 мільйонів батарейок. У кожній сім’ї за рік в середньому використовується 20 батарейок. Більшість українців викидають батарейки разом з іншими відходами. Хоча на батарейках є попереджувальний знак про заборону викидати їх у смітник. Елементи живлення потрапляють на звалища, де відбувається процес їх окислення та забруднення довкілля. Викинуті в сміття використані батарейки є причиною 36% забруднення довкілля ртуттю. Тому окремий збір використаних батарейок, що відносяться до відходів I класу токсичності, має важливе екологічне і освітнє значення.
Учасники екогуртка активно долучаються до проведення всесвітніх екологічних заходів: ”День землі”, “350.org – Боротьба з кліматичними змінами”, „День без автомобіля”. Вони організовують велопробіги в м. Львові, прибирають сміття, висаджують клумби у парках міста Львова, організовують екотренінги для дітей. Результатом участі в акції “Зелена країна” (2010) стала посадка 800 саджанців дуба звичайного поблизу м. Львова (урочище Товщів) спільно з працівниками Управління лісового та мисливського господарства у Львівській області та науковцями Національного лісотехнічного університету України.
Крім еколого-освітньої роботи учасники екогуртка активні в науковій сфері. Приймають участь у науково-дослідних експедиціях, результати яких доповідаються на міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових конференціях, організовують зустрічі з науковцями та дослідниками з інших ВУЗів, популяризують екологічні знання серед студентів та школярів під час перегляду екопросвітницьких фільмів.
Своєю роботою учасники екогуртка активізують увагу молоді та державних органів управління, покращують екологічний стан територій і, звичайно, власним прикладом показують, що вирішувати екологічні проблеми потрібно на місцевому рівні виконуючи основний лозунг концепції збалансованого розвитку «Думати глобально – діяти локально».