20.04.2023 | 14:20

Вийшла друком монографія співробітників кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Андріани Яворської, Зіновія Паньківа “Ініціальні органогенні ґрунти Українських Карпат”.

Видання присвячене до 140-річчя географії і 30-річчя кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів у Львівському університеті.

У монографії проаналізовано основні чинники ґрунтотворення, що впливають на формування ініціальних органогенних ґрунтів. На основі власних польових та лобораторно-аналітичних досліджень, встановлено еволюційний ряд формування ініціальних органогенних ґрунтів (ембріональні утворення, ґрунтоподібні тіла, первинні ґрунти, примітивні ґрунти). В лабораторних умовах визначено фізикохімічні, хімічні та біотичні (катазала, дихання, мікробна біомаса, видовий та кількісний склад основних груп мікроорганізмів) властивості ініціальних ґрунтів. Проведено розрахунки енергетичних показників (мінеральної та органічної складової) зазначених ґрунтів та визначено основні ценозоформуючі види для кожної стадії формування ініціального органогенного ґрунту.

Андріана Яворська, Зіновій Паньків. Ініціальні органогенні ґрунти Українських Карпат [Текст] : монографія. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2023. – 124 с. – (Серія «Ґрунти України»).