Географічні концепції природоохоронної справи (106 М)

Тип: Нормативний

Кафедра: геоморфології i палеогеографії

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
103Іспит

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
1016доцент Брусак В. П.ГрФМ-11с, ГрУМ-11с

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
1016ГрФМ-11сдоцент Брусак В. П.
ГрУМ-11сдоцент Брусак В. П.

Опис курсу

Мета дисципліни: теоретична і практична підготовка студентів до вирішення проблем у галузі охорони навколишнього природного середовища з позицій географічного підходу.
Основні цілі курсу «Географічні концепції природоохоронної справи» включають:
1) ознайомлення з теоретичними географічними концепціями природоохоронної справи і напрямками природоохоронної діяльності,
2) вивчення основних етапів еволюції концепцій охорони природи в освіті й Україні, функцій природоохоронних територій та структури і географії природно-заповідного фонду України,
3) засвоєння програми, методів і методології наукових досліджень на природоохоронних територіях,
4) здобуття знань про біологічні і географічні аспекти оптимізації природоохоронних територій, їхньої мережі й екомережі та міжнародну співпрацю у галузі охорони природи.

У результаті вивчення дисципліни «Географічні концепції природоохоронної справи» студент повинен:
знати: головні географічні концепції та теоретичні основи природоохоронної справи і напрямки природоохоронної діяльності; основні етапи еволюції концепцій охорони природи в світі й Україні; структуру, функції і географічні закономірності поширення природоохоронних територій в Україні; програму і методологію наукових географічних досліджень на природно-заповідних територіях в Україні; географічні концепції організації та ландшафтно-геоморфологічні підходи до проектування заповідних об’єктів та екомережі; природоохоронні категорії МСОП та основні напрями міжнародної співпраці у галузі охорони природи.
вміти: здобувати інформацію про сучасний стан довкілля і регіональні екологічні проблеми в Україні; аналізувати організаційноправові засади природоохоронної справи та географічні закономірності структури природно-заповідного фонду України й окремих природоохоронних територій.
володіти: вмінням інтегрувати теоретико-прикладні знання з курсу у проектну діяльність природоохоронного спрямування (на прикладі новостворених громад і територіально-адміністративних утворень, окремих природних регіонів тощо); навиками виконання презентації у середовищі PowerPoint з природоохоронної тематики та опрацювання великих масивів природоохоронно-географічних даних у середовищі Excel; майстерністю ведення дискусії/диспуту на предмет географії природоохоронних територій макрорегіонів світу,
регіонів України тощо; вмінням організації індивідуальної науководослідницької роботи; командної роботи; лідерськими навиками; навиками самопрезентації.

Рекомендована література

Основна

  • Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. – Київ: Знання, 2014. – 550 с.
  • Заповідна справа в Україні: Навч. посіб. / За заг.ред. М.Д. Гродзинського, М.П.Стеценка. – К.: Географіка, 2003. – 306 с.
  • Петлін В., Міщенко О. Прикладне ландшафтознавство: підручник. – Луцьк: Вежа-Друк, 2021. – 328 с.
  • Попович С.Ю. Природно-заповідна справа: навч. посіб. / С.Ю. Попович. – К.: Арістей, 2007. – 480 с.
  • Топчієв О.Г. Методологічні засади географії: підручник / О.Г. Топчієв, Д.С. Мальчикова, І.О. Пилипенко, В.В. Яворська. – Херсон: Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 366 с.
  • Фурдичко О.І. Заповідна справа в Україні: підручник / О.І. Фурдичко, В.К. Сівак. – Чернівці: Зелена Буковина, 2005. – 336 с.
  • Царик Л.П. Заповідна справа: навчальний посібник / Л.П. Царик. –Тернопіль: СМП «Тайп», 2013. – 256 с.
  • Царик Л. Природокористування : навчальний посібник / Л. Царик,І. Барна, І. Вітенко та ін. – Тернопіль: редакційно-видавничий відділ ТНПУ, 2015. – 398 с.

Додаткова

Інформаційні ресурси:

  • http://www.rada.gov.ua/laws/ – сторінка законодавства України.
  • http://www.menr.gov.ua/ – сторінка Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів України.
  • http://unesco.org.ua/ – сторінка Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
  • http://www.ecnc.nl/doc/lynx/ – сторінка Всеєвропейської екологічної мережі на сайті Всеєвропейської стратегії збереження біологічного і ландшафтного різноманіття.
  • http://www.panda/org/ – сторінка Міжнародного фонду охорони природи (WWF International)
  • http://ramsar.org/ – сторінка Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міднародне значення головним чином як середовище існування водоплавних птахів (Рамсар, 1971).

Силабус: Географічні концепції природоохоронної справи 2024-2025 н.р.

Завантажити силабус