Відбулася відкрита лекція професора Романа Лозинського на тему: “Кафедра природничої історії, фізичної географії, технології і рільництва у Львівському університеті в 1784–1805 рр.: історія заснування, професори, предмети, підручники”

14.05.2025 | 17:07

12 травня 2025 р., у межах заходів до днів науки у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася відкрита наукова лекція завідувача кафедри географії України, професора, доктора географічних наук, Романа Лозинського на тему: “Кафедра природничої історії, фізичної географії, технології і рільництва у Львівському університеті в 1784–1805 рр.: історія заснування, професори, предмети, підручники”.
У 1784–1805 рр. у Йосифінському університеті у Львові вперше в історії вищої освіти в Україні введено одразу ж декілька нових предметів і з’явилися відповідні кафедри і професори. Зокрема, в 1784 р. створено кафедру природничої історії і фізичної географії. У наступні роки на кафедрі почали викладати також технологію та рільництво, у зв’язку з чим її назву змінено. Це була перша кафедра в університетах України, в назві якої з’явилося слово “географія”. Професорами на ній були А. Гільтенбранд (у 1784–1792 рр.) та Е. Кіршбаум (1792–1805 рр.).
Студенти навчалися за підручниками, офіційно затвердженими у Відні. Природничу історію вивчали за книгою відомого німецького натураліста Йоганна Еркслебена. Технологію викладали за підручником німця Йоганна Бекмана, який також був автором підручника з рільництва. Фізичну географію спочатку вивчали за виданнями шведа Торберна Бергмана. У 1789 р. у Відні з’явився австрійський підручник з фізичної географії для університетів, автором якого був угорець Людвіг Міттерпахер.
Основні результати лекції викладено в статті, яку розміщено за адресою: https://is.gd/htCXLb

Автор: Анна Смалійчук