Forum Carpaticum-2014

«Локальні відповіді на глобальні виклики» – підтаким девізом розпочала роботу третяконференція «ForumCarpaticum2014», пленарне засідання якої відбулось 16 вересня в Актовій залі Університету. Нагадаємо, що конференція науковців і практиків із різних країн світу, якізаймаються проблемою сталого розвиткуКарпатського екорегіону, і які об’єдналися в дослідницьку мережу «Наука для Карпат»,  проходить щодва роки. У 2010 році її проводили в Кракові (Польща), 2012 – у Старій Лєсні (Словаччина), а цього року Львів гостинно приймає учасників форуму. Про проблемиприродокористування, подолання наслідків глобального потепління,охоронугірської природи, карпатських лісів, розвиток регіону, міжнароднуспівпрацюміж країнами, на території яких пролягають Карпатські гори, та низку іншихважливих питань обговорили учасники конференції під час представленнясвоїх доповідей.
У вітальному слові Ректор Університету, професор Володимир Мельник зауважив,  що наша держава переживає складний час. В умовах військової агресії з боку Російської Федерації Україна обстоює свою Незалежність і Соборність, і самесьогодні, на переконання Ректора,  ми стоїмо на порозі нової історії, творення новоїсистеми цінностей, що у майбутньому стане тим фундаментом, який гарантуватимене лише Україні, а й світовій спільноті, стабільний розвиток у перспективі.
Також Володимир Петрович наголосив, що він був приємно здивованийфундаментальністю проблем, які підіймаються на конференції «Forum Carpaticum-2014». «Це справді ті проблеми глобального характеру, від вирішення яких залежитьжиття світової спільноти загалом і кожного з нас зокрема», – зазначив Ректор.
Переосмислення географічних проблем, на переконання професора Володимира Мельника, це не лише загроза забруднення навколишнього середовища, а передусім це знаходження тих механізмів, порушення яких призводить до унеможливлення самовідновлюваних процесів життя на Землі.  «Тому географія дає фундаментальний погляд на проблематику в триєдності:  соціуму, культури та людини», – підсумував Володимир Петрович, цитуючи В. Вернадського.
Директор Державного природознавчого музею НАН України Юрій Чорнобай у своїй доповіді зосередив увагу на формуванні світогляду, в якому охорона природи матиме пріоритетне місце. Зокрема він наголосив, що на музеї як інституції, що професійно займаються збереженням інформації, покладено обов’язок формувати такий світогляд і менталітет, адже грамотне природокористування – це не лише ощадне користування природніми ресурсами.
Директор департаменту екології Львівської обласної державної адміністрації Олексій Балицький зауважив, що департамент ставить собі за мету залучити до вирішення нагальних проблем широкі кола громадськості та науковців, на допомогу яких сучасне керівництво покладає великі надії.
Від імені Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства привітав присутніх Анатолій Дайнека. Він побажав учасникам конференції плідних наукових дискусій та виважених рішень.
Наступним до слова запросили Маркіяна Мальського, завідувача кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби. У своєму вітальному слові Маркіян Зіновійович зосередив увагу на проблемі вирішення  екологічних проблем шляхом міжнародної кооперації та політичної волі. Екс-посол акцентував на тому, що координація політичних рішень між національними парламентами тих країн, на території яких пролягають Карпати, важлива для покращання ситуації в регіоні, для  забезпечення його сталого розвитку. Також Маркіян Мальський наголосив на важливій ролі Університетів, які помножуючи інтелектуальні традиції своїх наукових шкіл, готують покоління рішучої та енергійної молоді.
Олександр Кагало (Інститут екології Карпат НАН України, м. Львів) розповів про вагому роль Університету як наукового центру в питаннях збереження екосистеми. Цитуючи Жан-Іва Кусто, відомого дослідника і природозахисника, Олександр Кагало підкреслив: «Природу не можна занапастити, можна лише вмерти разом із нею».
Декан географічного факультету Володимир Біланюк зробив короткий екскурс в історію становлення наукових досліджень українських Карпат, охарактеризував коло наукових інтересів низки львівських дослідників, які стоять біля витоків географічної школи нашого Університету, а також розповів про сучасні дослідження, теми й інтереси працівників факультету, співпрацю з європейськими науковими інституціями, фондами та програмами. На завершення Володимир Іванович побажав учасникам конференції плідних дискусій у вирішенні актуальних проблем і приємного перебування в гостинному європейському Львові.
ForumCarpaticumв Університеті триватиме до 18 вересня 2014 року. Попереду чимало цікавих доповідей, семінарів і тренінгів, які проводитимуть у рамках конференції. Результати наукових здобутків форуму ляжуть в основу нової програми досліджень Карпат на наступні роки.

Прес- центр
16.09.2014