Пам’ятники, пам’ятні знаки і таблиці

Пам’ятник Маркіянові Шашкевичу

Біля дзвіниці церкви Св. Духа становили останній радянських пам’ятник Львова –Маркіяну Шашкевичу (1811–1843). Лише на початку 1980-х рр. у Львові виникла думка спорудити монумент цьому діячеві. Зрештою, 15 вересня 1990 р. відкрили цей монумент (наступного дня після демонтажу пам’ятника Лєніну на проспекті Свободи). Автори пам’ятника – скульптори Дмитро Крвавич і Микола Посікіра.

Пам’ятна дошка- стела Патріарху Йосифу Сліпому

З правого боку церкви Св. Духа містиласьмармуровапам’ятна таблиця, присвячена100-річчю Маркіяна Шашкевича, який отримав освіту у семінарії. У фронтальну стіну вежі-дзвіниці церкви була вмурована таблиця з написом: Istructioni Cleri Religiones Firma-mentovovit Iosephus II. Any. Anno MDCCLXXXIII.

На фасаді географічного факультету (з боку вул. Коперника, 36) 21 вересня 1997 р. відкрили пам’ятну дошку-стелу “Моліться, працюйте і боріться за збереження християнської душі кожної людини українського роду і за весь український нарід… В цьому будинку (1926–1949) працював ректором духовної семінарії і богословської академії патріарх кардинал Йосиф Сліпий (1892–1984)”.

Виготовлення та встановлення стели з барельєфом ініціювало Львівське обласне товариство політичних в’язнів і репресованих. Благословив цей задум патріарх УГКЦ Мирослав Іван кардинал Любачівський. Авторами стели є скульптор Юліан Савко та архітектор Юрій Кичма.

Пам’ятний барельєф з ініціалами “Й. С.”

За зачиненою брамою головного входу у навчальний корпус (з боку вул. Коперника), пережили більшовицькі часи чотири барельєфи 1930-х років з тризубами і ро-слинним орнаментом. Над трьома з них є літери-ініціали: “А. Ш.”, “Й. С.” та “О. М.” Перший, без сумніву, встановлений на честь митрополита Андрея Шептицького, пам’ятник якому роботи скульптора Андрія Коверка стояв колись у подвір’ї семінарії. Другий присвячений Патріархові Йосипу Сліпому, який був ректором Богословської академії. Третій, напевне, вирізьблений для вшанування Олександра Малиновського (1889–1957), який менше відомий широкому загалу. О. Малиновський був до 1939 р. віце-ректором семінарії, у 1940–1946 рр. – Апостольським адміністратором УГКЦ на Лемківщині. Опісля за допомогою УПА перебрався на захід, де з 1950 р. був Генеральним вікарієм УГКЦ у Великій Британії.

До Другої світової війни на семінарському подвір’ї стояв пам’ятник митрополиту Андрею Шептицькому роботи відомого скульптора Андрія Коверка – перший український пам’ятник у Львові. Його встановили у 1932 р. На жаль, вже у 1945 р. пам’ятник Андрею Шептицькому, як і переважну більшість львівських пам’ятників, знищили.

Семінаристи біля пам’ятика Андрею Шептицькому. Фото 1932 р.

У подвір’ї факультету за ініціативою професора Олега Шаблія розміщено дві пам’ятні таблиці. 12 грудня 2007 р. відкрито пам’ятну таблицю: “У Львівському університеті навчався (1895–1899) і працював (1908–1919) фундатор новітньої української географії, картографії і землезнавчої освіти, академік Степан Рудницький (1877–1937)”. Встановлення таблиці приурочили 130-річчю від народження і 70-річчю від смерті фундатора національної землезнавчої науки. Після відкриття таблиці у подвір’ї факультету висадили молоде деревце дуба на честь академіка С. Рудницького.

20 грудня 2012 р. відкрито пам’ятну таблицю: “У Львівському університеті навчалася (1912–1914) і працювала (1945–1947) героїня визвольних змагань, видатна вчена-географ, доктор філософії Олена Степанів (1892–1963)”. Таблицю встановили до 120-річчя від народження Олени Степанів – українського географа, історика, громадської та військової діячки, першоїусвітіжінки, офіційно зарахованоїнавійськовуслужбувзванні офіцера,чотаря УкраїнськоїГалицькоїАрмії.

У внутрішньому подвір’ї географічного факультету в травні 2012 р. встановили пам’ятний знак наплічнику, адже значну частину географічних відкриттів зробили дослідники та мандрівники, долаючи тисячі кілометрів з наплічником на спині. Ідея встановлення пам’ятного знаку виникла у випускника географічного факультету Ігоря Дикого восени 2011 р. Тоді під керівництвом декана географічного факультету Володимира Біланюка проводили реконструкцію та озеленення дворика. Ідея сподобалась викладачам і студентам географічного факультету. Керівництво факультету вирішило підтримати ініціативу випускників. Авторомпроекту та координатором робіт став викладач кафедри туризму Володимир Монастирський.

Пам’ятна таблиця доктору філософії Олені Степанів

Конкурсу на проект пам’ятного знаку не проводили, оскільки не було на це коштів. Викладачі висловлювали пропозиції щодо вигляду пам’ятника. Одні пропонували наплічники 1970–1980 рр. (географи називають їх колобками), інші – більш сучасніші (станкові наплічники). Узагальнив думки викладачів, студентка географічного факультету Марта Монастирська виконала макет стенду еволюції туристичного спорядження, який розмістили поряд із пам’ятним знаком.

Пам’ятний знак наплічнику – перший у світі – виготовлений в натуральну величину методом художнього кування, з чорного металу, який потім оцинкували та полакували. До

Пам’ятна таблиця академіку Степанові Рудницькому

наплічника прикріплені туристичні черевики, килимок і спальний мішок. Наплічник стоїть на постаменті з природного каменю – пісковика. Пам’ятний знак виготовили в кузні “Шейк”. Фінансував це український виробник туристичного спорядження Terra Incognita.

Офіційне відкриття пам’ятного знака відбулось 14 травня 2012 р. за участі керівництва Львівського національного університету імені Івана Франка, працівників та студентів географічного факультету, спонсорів і гостей. Кожного дня до наплічника приходять львів’яни, гості та туристи й особливо студенти, які стверджують: якщо потерти рукою черевик на наплічнику – обов’язково збудеться омріяна подорож, а якщо приміряти наплічник перед іспитом – успішно його складеш.

Пам’ятний знак наплічнику

15 травня 2014 року на географічному факультеті відбулось урочисте відкриття меморіальної аудиторії імені героя Небесної сотні, Героя України Ігоря Костенка – студента географічного факультету, журналіста, активіста Євромайдану, свідомого громадянина України, який загинув під час протистоянь на вул. Університетській у Києві. У переддень відбулась презентація пам’ятного стенду “Студенти-географи в революції Гідності”.

 

Інформаційні джерела:

Мельник І., Масик Р. Пам’ятники та меморіальні таблиці міста Львова.Львів, 2012.

Географічний факультет / [за редакцією В. Біланюка, Є. Іванова]. – Видання друге, перероблене і доповнене. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2016. – 98 с.