Історія

IMG_4896

Історія географічного факультету ЛНУ імені Івана Франка

Автори доц. В. Біланюк, доц. Є. Іванов

У Львівському університеті географія виступала предметом викладання від початку його виникнення. До цього географію вивчали у братських українських (руських) і латинських школах та колегіумах. Давні географічні твори – старогрецькі й арабські – зберігалися у бібліотеці Єзуїтського колегіуму, а після заснування університету – в його книгозбірні. У 1882 р. вийшов наказ цісаря Франца Йосифа про створення кафедри географії у Львівському університеті. А у 1883 р. створено кафедру географії при філософському факультеті університету. Згодом, у 1930 р. кафедру географії стали називати Інститутом географії. У 1945 р. створено географічний факультет з кафедрами: загальної фізичної географії, регіональної фізичної географії, економічної географії та геодезії і картографії. Становлення й розвиток географії у Львівському університеті пов’язане з такими відомими постатями як Григорій Величко, Степан Рудницький, Юрій Полянський, Олена Степанів, Петро Цись, Каленик Геренчук, Опанас Ващенко та багатьма іншими…

Читати далі

 

З історії корпусу географічного факультету Львівського університету (вул. Дорошенка, 41)

Автор: А.Байцар

Один із корпусів нашого університету знаходиться на вул. Дорошенка 41. Тепер тут географічний факультет, кафедра іноземних мов, кафедра БЖД і Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка. Історія цієї будівлі і прилеглої території – дуже цікава.

На території яку зараз займає географічний факультет, до кінця ХVIIIст. розміщувався монастир домініканок разом з великим садом. Цей монастир було закладено 1627 р. на Галицькому передмісті при Сокільницькій дорозі (Коперніка). 1729 р. сестра польського короля Станіслава Лєщинського, Теофілія Вишневецька (Teofilia zLiszczyńskich Wiśniowiecka) – дружина Януша Антонія Вишневецького,стала фундаторкою перебудови монастиря та костелу Св. Катерини Сієнської. Будова тривала до 1750-их років. Тоді за проектом Мартина Урбаніка було збудовано барокову дзвіницю…

 

Читати далі

 

 

Пам’ятники, пам’ятні знаки і таблиці

Пам’ятний знак наплічнику

Біля дзвіниці церкви Св. Духа становили останній радянських пам’ятник Львова –Маркіяну Шашкевичу (1811–1843). Лише на початку 1980-х рр. у Львові виникла думка спорудити монумент цьому діячеві. Зрештою, 15 вересня 1990 р. відкрили цей монумент (наступного дня після демонтажу пам’ятника Лєніну на проспекті Свободи). Автори пам’ятника – скульптори Дмитро Крвавич і Микола Посікіра.

З правого боку церкви Св. Духа містиласьмармуровапам’ятна таблиця, присвячена100-річчю Маркіяна Шашкевича, який отримав освіту у семінарії. У фронтальну стіну вежі-дзвіниці церкви була вмурована таблиця з написом: IstructioniCleriReligionesFirma-mentovovitIosephusII. Any. AnnoMDCCLXXXIII.

Читати далі

 

 

 

Історія географії в Університеті

Географія як науковий напрямок і предмет викладання у середніх та вищих школах у межах України має давні традиції. Досить згадати вихідця з Галичини – астронома, географа та медика Юрія Дрогобича (1450–1494), який у своєму “Прогностикумі” на 1483 р. визначав координати багатьох європейських міст, у тім числі Львова.

Предтечею географії у Львівському університеті справедливо можна вважати Б. Гакета. Перед тим як в Університеті краківський геоботанік Антоній Реман у 1882 р. заснував першу кафедру географії, тут існувала кафедра під назвою “історія природи з фізичною географією, технологією і рільництвом”. Власне на цій кафедрі у 1790–1805 рр. працював визначний дослідник географії України – Б. Гакет.

Читати далі